Znacie „spider plant”? To ta urocza roślinka, która pewnego dnia zaskoczy Was małymi pająkami zwisającymi na nitkach z Waszej doniczki! Jesteście zdziwieni? Zaraz Wam opowiem, jak wygląda zielistka…
Zielistka zamieszkała w moim domu, kiedy była jeszcze małą i bardzo młodą rośliną. Jakoś tak wyszło, że długo rosła w doniczce produkcyjnej, niedbale postawiona na spodku od filiżanki. Dni mijały, aż w końcu przyszła wiosna i nastał czas przesadzania roślin. Zielistka dostała nową, wiszącą osłonkę. Jakże ona mnie zaskoczyła pewnego czerwcowego, słonecznego dnia, kiedy podlewając rośliny zauważyłam zwisające, białe kwiatki! 🙂 Tak! Zielistka wypuściła długie pędy zakończone drobnymi rozetkami! Radość mieszała się ze strachem. Z tym nieuzasadnionym lękiem i niepokojem. Skąd we mnie takie emocje? Hmm… a wiecie jak wygląda zielistka? Zielistka, która wypuszcza pędy wygląda, jakby spuszczała na nitkach mnóstwo małych pająków. Ja po prostu boję się pająków… 😉
Jak wygląda zielistka?
Jak już wspomniałam, zielistka z powodu swojej urody bywa zwana rośliną pająkiem. Ma w sobie dużo lekkości i wdzięku, ale też potrafi nieźle nastraszyć 🙂 Szczególnie, gdy dojrzewa do wypuszczenia młodych roślin, które umieszczone są na długich pędach rozłogowych. To właśnie te pędy przywodzą na myśl pająki, dlatego osoby borykające się z arachnofobią mogą doświadczyć nieprzyjemnych reakcji. Warto pokonać lęki i zaakceptować wygląd zielistki, bo należy ona do najłatwiejszych w uprawie roślin domowych. Jej liście są bardzo odporne na niewłaściwe warunki życia. Nadaje się do posadzenia na balkonie lub w ogrodzie. Lubi ciepło i wilgoć, dlatego świetnie pasuje do łazienki z oknem 🙂
Co lubi zielistka?
♦ Zielistka jest bardzo tolerancyjna, jeśli chodzi o wymagania świetlne. Dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w miejscu zacienionym. Najlepszym wyborem będzie jednak światło rozproszone. Idealnie sprawdzi się na balkonie lub w ogrodzie.
♦ Zielistka lubi temperaturę pokojową. Dobrze znosi upały, a zimą należy jej zapewnić minimum 10-12°C. Jeśli pomieszczenie jest chłodne należy pamiętać o dokładnym wietrzeniu, aby uniknąć nadmiernej wilgoci.
♦ Zielistkę podlewamy regularnie i obficie, pamiętając o przesuszeniu ziemi pomiędzy kolejnymi zabiegami. Ważne jest, aby nie dopuścić do gnicia korzeni, które są wyjątkowo soczyste (korzenie zielistki gromadzą wodę, dlatego roślina należy do grupy łatwych w uprawie roślin). Zielistka lubi zraszanie liści miękką wodą. Co 2 tygodnie należy nawozić roślinę nawozem uniwersalnym o zmniejszonej ilości azotu, ponieważ nadmiar tego składnika może doprowadzić do znikania białych pasków.
♦ Zielistka dobrze rośnie w mieszance ogrodniczej z grubą warstwą drenażu na dnie doniczki. Przesadzamy duże rośliny na wiosnę, uważając na mięsiste korzenie.
♦ Zielistkę można rozmnożyć poprzez „pajączki” wyrastające na końcach długich pędów. Możliwy jest również podział starszych egzemplarzy. Jest dość odporna na choroby. Idealnie sprawdzi się w wiszących doniczkach. Można ją połączyć z inną odmianą gatunku lub z całkowicie inną rośliną, np. trzykrotką.
Jak Wam się podoba „spider plant”? Znacie, macie, lubicie? Podzielcie się w komentarzu swoim doświadczeniem z tą rośliną 🙂 Na koniec, jak zwykle zostawiam Wam infografikę z najważniejszymi informacjami na temat pielęgnacji zielistki. Pozostałe infografiki znajdziecie w poszczególnych wpisach w kategorii „Roślinny alfabet”.