Jak pielęgnować araukarię?

Jak pielęgnować araukarię? Zobacz, jakie to proste.

Nadchodzi okres Świąt Bożego Narodzenia, a Wy wybraliście araukarię jako świąteczną choinkę i nie wiecie, jak ją pielęgnować? 

Jak co roku o tej porze w sklepach można nabyć różne świąteczne drzewka. Z pewnością wśród Was są zwolennicy zarówno sztucznych, plastikowych choinek, jak i ekologicznych drewnianych cudaków. Jednak sporo z Was wybiera żywą jodłę lub świerka, twierdząc, że jeśli świętować, to tylko z zapachem lasu w domu. A co, jeśli natknęliście się w sklepie na araukarię i wybraliście ją na świąteczną ozdobę? Przeczytajcie ten wpis, aby wiedzieć, jak pielęgnować araukarię, żeby cieszyć się nią nie tylko podczas świąt.

Jak pielęgnować araukarię?

Co to jest araukaria?

Araukaria jest drzewem iglastym o egzotycznym wyglądzie. Znanych jest wiele gatunków tej rośliny, a najbardziej znanym jest araukaria wyniosła. W naturalnych warunkach dorasta do 60 m. Jej igły są żywo zielone, miękkie w dotyku i nie kłują. Jako roślina doniczkowa potrzebuje przestrzeni, światła i troski, dlatego warto zapoznać się z jej upodobaniami, aby cieszyć się jej pięknością przez cały rok.

Jak wygląda araukaria?

Jakie wymagania ma araukaria?

Araukaria najlepiej rośnie w miejscu bardzo dobrze oświetlonym światłem rozproszonym. Latem dobrze czuje się na powietrzu w miejscu, które jest lekko zacienione. Zimą w mieszkaniu potrzebuje sporo przestrzeni i luzu. 

Araukaria nie lubi przegrzewania. Latem należy zapewnić jej niższą temperaturę (około 13-15°C). Wyższa temperatura może spowodować utratę igieł. Zimą najlepiej byłoby obniżyć temperaturę powietrza do 5-10°C, co w mieszkaniu jest raczej niemożliwe, dlatego dobrze sprawdzi się zimowy ogród lub ogrzewana weranda. Należy pamiętać, aby nie stawiać jej obok grzejników.

Araukarię należy podlewać regularnie i obficie raz w tygodniu, a zimą raz na dwa tygodnie lub rzadziej, jeśli podłoże jeszcze nie przeschło. Nie wolno doprowadzić do całkowitego wyschnięcia podłoża, ale też do jego zalania, ponieważ nadmiar wody spowoduje gnicie korzeni. Jednym z objawów zalania bryły korzeniowej jest żółknięcie igieł. Drzewko można zraszać miękką wodą, ale najlepiej robić to rano. Od wiosny do początku jesieni należy zasilać araukarię nawozem do roślin wrzosowatych. Sugerowana częstotliwość takiego nawożenia to raz na dwa tygodnie.

♦ Młode araukarie przesadzamy co 2 lub 3 lata, natomiast starsze okazy nie wymagają przesadzania. Wystarczy wymienić im wierzchnią warstwę podłoża. Drzewko do prawidłowego rozwoju potrzebuje ziemi do iglaków lub podłoża przeznaczonego do roślin wrzosowatych. Ponadto należy pamiętać, aby zapewnić drenaż w doniczce.

Araukaria rozmnaża się z nasion. Rzadko choruje, ale czasami atakuje ją wełnowiec. Jeśli pojawią się szkodniki należy przenieść roślinę w chłodniejsze miejsce, zwiększyć wilgotność powietrza i dokonać oprysku odpowiednim preparatem. Jeśli igły są zakurzone można przetrzeć je wilgotną szmatką. Zaschłe dolne gałązki można uciąć, ale w ich miejsce nie wyrosną nowe pędy. Roślina rośnie od góry. Araukaria jest wrażliwa na dym papierosowy oraz gaz z kuchenek gazowych.

Jak dbać o araukarię?

 

Jeżeli jesteśmy w temacie świąt, to przypominam, że na blogu jest również wpis, jak wykonać własnoręcznie zrobiony roślinny prezent (las w słoiku), a także moje propozycje prezentów z roślinnym motywem.

Na koniec, podsumowując wpis o pielęgnacji araukarii, zostawiam Wam infografikę, którą możecie sobie zapisać w specjalnym folderze na komputerze lub wydrukować i mieć pod ręką w razie potrzeby 🙂

Infografika dotycząca pielęgnacji araukarii

Infografika DO POBRANIA.

 

2 thoughts on “Jak pielęgnować araukarię? Zobacz, jakie to proste.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Powrót do góry