Co lubi szeflera?

Parasolki, parasolki – tylko nie na deszcz! Więc co lubi szeflera?

Zielone parasolki, ale nie na deszcz, bo grozi to zalaniem podłoża, a tego to parasolowe drzewko nie zniesie! Więc co lubi szeflera?

Szeflera trafiła do mnie przypadkiem, gdy kilka lat temu uratowałam ją, zabierając z biedronkowego regału nędzy i rozpaczy. Moja domowa dżungla była wtedy bardzo skromna, a ja sama nawet nie śniłam o tym, że w najbliższej przyszłości rośliny będą dla mnie powodem do ekscytacji. Szeflera dostała nowy dom, miłość i czułość, i odwdzięczyła się pięknym rozwojem. Ja z kolei odkryłam pasję i radość z obserwacji nowonarodzonych liści, a w moim telefonie codziennie zapisywały się nowe kadry z szeflerą w roli głównej. Ale przecież ja nie o tym chciałam! 🙂 Czy liście tej rośliny przypominają Wam parasolki? Zdecydowanie! W końcu szeflera zwana jest też drzewem parasolowym, co wydaje się bardzo trafnym określeniem. Zapamiętajcie, że parasolki, parasolki – tylko nie na deszcz… Dlaczego? Ponieważ szeflera nie lubi nadmiernego podlewania i łatwo doprowadzić do zalania bryły korzeniowej. 

Co lubi szeflera?

Co to jest szeflera?

Szeflera pochodzi z Australii i w naturalnym środowisku jest dużym drzewem. Jest to bardzo bliska krewna bluszczu pospolitego. Jej liście podzielone są na 5 do 10 listków i tworzą jakby parasolki o intensywnie zielonym kolorze, błyszczące, czasem z bladożółtymi plamami. Odpowiednio pielęgnowana rośnie szybko i bezproblemowo, dlatego warto zainwestować w stabilną podpórkę, aby mogła się swobodnie wspierać. Szeflera wygląda szczególnie interesująco, kiedy pojawiają się na niej dorodne kwiatostany. Co ciekawe, jest to popularna roślina sadzona w parkach, wzdłuż ulic i przy domach 🙂

Co lubi szeflera?

Co lubi szeflera?

Szeflera jest rośliną światłolubną, ale dobrze rośnie też w świetle rozproszonym. Niestraszny jej półcień, ale tylko lekki półcień, ponieważ niedostatek światła wydłuża pędy i roślina zaczyna brzydko rosnąć. Zaś ostre promienie słoneczne mogą spowodować blednięcie liści. Latem dobrze poczuje się na przeszklonej werandzie.

Szeflera dobrze rośnie w temperaturze około 18-20°C, jednak woli pomieszczenia z ciut wyższą temperaturą. Zimą trzeba jej zapewnić minimum 16°C. Należy uważać, aby nie przewiać rośliny podczas wietrzenia mieszkania, ponieważ nagłe spadki temperatury mogą doprowadzić do zrzucenia liści.

Szeflera nie lubi obfitego podlewania. Należy podlewać umiarkowanie, pozwalając ziemi lekko przeschnąć na powierzchni przed kolejnym zabiegiem. Nie wolno zalać podłoża, ponieważ grozi to gniciem korzeni. Warto zraszać liście miękką wodą oraz dbać o dużą wilgotność powietrza. Od wiosny do jesieni nawozimy roślinę nawozem o małej ilości azotu, dzięki czemu nie doprowadzimy do zielenienia pstrolistnych odmian. Zimą odpuszczamy jakiekolwiek nawożenie.

Szeflera lubi podłoże rozluźnione dodatkiem gruboziarnistego piasku oraz wzbogacone wilgotnym torfem. Roślinę należy przesadzać na wiosnę, gdy zauważymy, że korzenie są mocno rozrośnięte. U starych, wysokich egzemplarzy wystarczy wymiana wierzchniej warstwy ziemi.

Szeflera rozmnaża się przez sadzonki pędowe oraz wierzchołkowe. Należy zapewnić jej bambusową podpórkę. Jest podatna na szkodniki, np. tarczniki i przędziorki. Najlepiej wygląda w skupisku, tj. gdy w jednej doniczce rosną 2 lub 3 rośliny różniące się wysokością. 

Co lubi szeflera?

Co lubi szeflera?

Co lubi szeflera?

Jak zwykle zostawiam Wam infografikę z najważniejszymi informacjami. Przypominam, że pozostałe infografiki znajdziecie w poszczególnych wpisach w kategorii „Roślinny alfabet” 🙂

Co lubi szeflera infografika

Infografika DO POBRANIA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Powrót do góry