Co lubi gwiazda betlejemska. Grafika do wpisu.

Co lubi gwiazda betlejemska? Sprawdź, czy już to wiesz!

Koniec grudnia to czas, kiedy w naszych domach króluje poinsecja. Czy wiecie, co lubi popularnie nazywana gwiazda betlejemska? Jak o nią dbać, aby nie stracić jej jeszcze przed Sylwestrem?

Gwiazda betlejemska to królowa Świąt Bożego Narodzenia. To właśnie wtedy jest najpiękniejsza i najczęściej wybierana w kwiaciarniach. Jej liście przykwiatowe mogą mieć różne kolory. Najpopularniejszym kolorem jest czerwony, bo to właśnie ten kolor najbardziej kojarzy się ze świętami. Dla mnie najpiękniej prezentuje się w białej odsłonie, ale różowa czy łososiowa również wygląda cudownie. Dlaczego jednak w okolicach stycznia ląduje na śmietniku, skoro to kwiat całoroczny? Można tego uniknąć. Wystarczy poznać, co lubi gwiazda betlejemska i cieszyć się jej przyszłorocznym kwitnieniem 🙂

Co lubi gwiazda betlejemska?

 

Co lubi gwiazda betlejemska?

Co to jest gwiazda betlejemska?

Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja czy wilczomlecz nadobny jest rośliną pochodzącą z Meksyku. W naturalnych warunkach dorasta nawet do 3 metrów, ale w warunkach domowych jest niewielką rośliną doniczkową. Jej kwiatostan układa się w kształt gwiazdy i przybiera różne barwy. Jest to roślina trująca. Nie lubi gwałtownych zmian temperatury oraz przeciągów. Nie przetrwa zbyt długo, gdy kupicie ją od sprzedawcy, który trzymał roślinę na zewnątrz w niskiej zimowej temperaturze.

Co lubi gwiazda betlejemska?

 

Co lubi gwiazda betlejemska?

Jakie wymagania ma gwiazda betlejemska?

Gwiazda betlejemska lubi jasne i nasłonecznione stanowiska, ale nie bezpośrednie słońce. Idealnie sprawdzi się na parapecie, ale nie można narazić jej na przeciągi podczas wietrzenia mieszkania, a także przegrzanie z grzejnika, który często znajduje się pod parapetem. Najodpowiedniejszą temperaturą będzie dla niej około 18-22°C

Gwiazdę betlejemską należy regularnie podlewać letnią wodą. Lubi stale wilgotne podłoże. Nie wolno dopuścić do przeschnięcia ziemi w doniczce, ponieważ grozi to utratą liści. Aby nie zalać bryły korzeniowej (co spowoduje gnicie korzeni i stratę rośliny) najlepiej podlewać kwiatek od dołu na podstawkę lub delikatnie z umiarem od góry i sprawdzać, czy na podstawce nie zostaje nadmiar wody. W okresie wiosennym należy nawozić roślinę nawozem do roślin doniczkowych raz na 2 tygodnie.

Po naturalnej dla tej rośliny utracie liści z końcem zimy, gwiazdę betlejemską należy przyciąć. Podcięcie pędów na wysokości kilku centymetrów pozwoli roślinie na wypuszczenie nowych liści. Po takim zabiegu kwiatek powinien przez okres 4-6 tygodni stać w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi około 15°C. W tym czasie nie należy podlewać gwiazdy betlejemskiej. Po około 6 tygodniach najlepiej przesadzić roślinę do nowej ziemi (uniwersalnej z dodatkiem torfu) i rozpocząć regularne i obfite podlewanie. Wraz z wzrostem liści należy włączyć do pielęgnacji nawożenie. 

Gwiazda betlejemska wybarwi liście i zakwitnie, gdy od połowy października przez około 8 tygodni zapewni się jej tylko 10 godzin dostępu do światła, co oznacza, że przez kolejne 14 godzin powinna stać w ciemności (dotyczy to również sztucznego oświetlenia).

Gwiazda betlejemska jest rośliną trującą. Należy uważać podczas jej pielęgnacji. Jeżeli kwiatek zostanie zaatakowany przez szkodniki należy bardzo ostrożnie stosować środki chemiczne, ponieważ gwiazda betlejemska jest gatunkiem wrażliwym na wiele preparatów.

Co lubi gwiazda betlejemska?

 

To jak? Podejmujecie wyzwanie i spróbujecie zachować swoją gwiazdę betlejemską na przyszłoroczne święta? 🙂 Trzymam kciuki, a poniżej zostawiam infografikę podsumowującą najważniejsze informacje o poinsecji. Warto mieć pod ręką, aby w razie potrzeby wiedzieć, co lubi nasza królowa świąt 🙂 

Na blogu znajduje się również wpis o innej świątecznej roślinie. Przeczytajcie o tym, jak pielęgnować araukarię, aby cieszyła nas nie tylko podczas świąt! 🙂 

Co lubi gwiazda betlejemska infografika.

Infografika DO DRUKU.

 

2 thoughts on “Co lubi gwiazda betlejemska? Sprawdź, czy już to wiesz!

  1. Hej Gośka!
    Mam taka jedna gwiazdkę już dwa lata I jest ogromna! Właśnie przesadziłam ja do 11litrowej donicy I rośnie jak na drożdżach. Bardzo uwielbia nawizacz powietrza. Mam tylko jedno pytanie… jak myślisz, ile lat moze taka roslinka kwitnąć? Usłyszałam pewna opinie od jednego rodzinnego znawcy ogrodnictwa że napewno trzeci rok z rzędu nie zakwitnie…. zastanawiam się czy przemawia przez niego zazdrość czy może ma rację? Dziękuję za odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Powrót do góry